top of page

Nowa płyta - premiera 24 września 2021

Summa Intuitiva

Intuition-Orchestra_3000.png

Ryszard Wojciul – soprano & alto saxophones, clarinet, bass clarinet, EWI, voice

Bolesław Błaszczyk – piano, synthesizer, cello, electric cello , voices

Jacek Alka - pescussions

Guests:

Olga Szwajgier – vocal (2,9)

Justyna Rekść-Raubo – violas da gamba - soprano & bass

Maria Pomianowska – bilgoray suka,  plock fiddle, voice

Wojciech Błażejczyk – guitar, electronics, objectophones

Krzysztof Knittel – electronics

Krzysztof Majchrzak – bass guitar, fretless bass , electronics

Krzysztof Szmańda - drums

 

„Summa intuitiva”

  1. spiritual phenomena

  2. affectus emphasis

  3. res materialis

  4. mentis phaenomena

  5. ita artis

  6. motus continui

  7. de industria spatium

  8. animum noctis

  9. summa intuitiva

 

Recorded: September 20th 2020 at S4 Studio in Warsaw by Karol Mańkowski

Music producer - Ryszard Wojciul

Edited & Mixed by Ryszard Wojciul

Bass guitar sound edition by Leszek Biolik

Mastered by Jacek Alka

Paintings by Agnieszka Szyfter (Kiss me first – 2017, Midsummer night’s dream – 2017)

Graphic design by Aleksandra Zbrzeska

Executive producer: Marcin Mizerek

All music is a result of collective improvisation, however individual pieces were created in the studio by Ryszard Wojciul

Po wielu latach ciszy z nowym materiałem powraca The Intuition Orchestra. O tym zespole można powiedzieć, że jest efemeryczny. Każde spotkanie, czy to w studiu, czy na scenie, jest dla nas świętem, które nie zdarza się często. Sześć lat przerwy to w naszym wypadku nie tak dużo, zdarzały się nam okresy dłuższego milczenia – informuje na wstępie Ryszard Wojciul, mózg całego przedsięwzięcia.

Summa intuitiva jest wielowątkową płytą. Lider projektu wskazuje jej najważniejsze składniki: Album rozpięty jest pomiędzy wieloma stylami. Obecne tu elementy awangardy, ujawniają się głównie w elementach noise’owego brzmienia czy ekspresji wykonawczej. Są one umiejętnie neutralizowane przez mocno jazzową sekcję rytmiczną, pierwiastki muzyki etnicznej, moduły brzmieniowe wzięte z estetyki rockowej czy piękne melodie, które wyłaniają się niespodziewanie z pozornego hałasu. Efekt finalny powstał w wyniku improwizacji oraz późniejszej obróbki studyjnej. Tworzymy muzykę w czasie realnym i w tym procesie zostawiamy sobie całkowitą swobodę. Nie planujemy docelowej formy. Muzyka, którą nagrywamy w studiu zawsze jest swobodną zbiorową improwizacją. Ostateczną formę tworzę jednak samodzielnie podczas pracy w studiu. Zawsze jest to proces bardzo staranny i czasochłonny – tak przebieg tworzenia przybliża Wojciul.

Podczas sesji, na której powstał album Summa Intuitiva prócz trzonu zespołu przez studio przewinęła się masa gości. To działanie w pełni zaplanowane: Każda nasza sesja nagraniowa to spotkanie z artystami, którzy są dla nas ważni i których podziwiamy. Chciałem, aby w studiu pojawiły się osoby zajmujące się na co dzień różnymi gatunkami muzycznymi, tacy dla których improwizacja jest ważnym elementem twórczości.

Słuchając zawartości płyty i konfrontując ją z tytułem nie sposób uniknąć pytania o wydźwięk całości. Nowa płyta jest podsumowaniem dotychczasowej, ponad 35-letniej drogi w poszukiwaniu indywidualnego sposobu tworzenia muzyki w zderzeniu z sumą intuicji, wrażliwości, doświadczenia i warsztatu naszych wybitnych gości – tak wątek podsumowuje Wojciul.

250132550_343888864204080_1168524781563411332_n.jpg
Zrzut ekranu (100).png
Zrzut ekranu (104).png
Zrzut ekranu (102).png
Lizard  str 1.jpg
Lizard str 2.jpg
Audio Video.jpg
bottom of page