Nowa płyta - premiera 24 września 2021
Summa Intuitiva

Ryszard Wojciul – soprano & alto saxophones, clarinet, bass clarinet, EWI, voice
Bolesław Błaszczyk – piano, synthesizer, cello, electric cello , voices
Jacek Alka - pescussions
Guests:
Olga Szwajgier – vocal (2,9)
Justyna Rekść-Raubo – violas da gamba - soprano & bass
Maria Pomianowska – bilgoray suka, plock fiddle, voice
Wojciech Błażejczyk – guitar, electronics, objectophones
Krzysztof Knittel – electronics
Krzysztof Majchrzak – bass guitar, fretless bass , electronics
Krzysztof Szmańda - drums
„Summa intuitiva”
-
spiritual phenomena
-
affectus emphasis
-
res materialis
-
mentis phaenomena
-
ita artis
-
motus continui
-
de industria spatium
-
animum noctis
-
summa intuitiva
Recorded: September 20th 2020 at S4 Studio in Warsaw by Karol Mańkowski
Music producer - Ryszard Wojciul
Edited & Mixed by Ryszard Wojciul
Bass guitar sound edition by Leszek Biolik
Mastered by Jacek Alka
Paintings by Agnieszka Szyfter (Kiss me first – 2017, Midsummer night’s dream – 2017)
Graphic design by Aleksandra Zbrzeska
Executive producer: Marcin Mizerek
All music is a result of collective improvisation, however individual pieces were created in the studio by Ryszard Wojciul
Po wielu latach ciszy z nowym materiałem powraca The Intuition Orchestra. O tym zespole można powiedzieć, że jest efemeryczny. Każde spotkanie, czy to w studiu, czy na scenie, jest dla nas świętem, które nie zdarza się często. Sześć lat przerwy to w naszym wypadku nie tak dużo, zdarzały się nam okresy dłuższego milczenia – informuje na wstępie Ryszard Wojciul, mózg całego przedsięwzięcia.
Summa intuitiva jest wielowątkową płytą. Lider projektu wskazuje jej najważniejsze składniki: Album rozpięty jest pomiędzy wieloma stylami. Obecne tu elementy awangardy, ujawniają się głównie w elementach noise’owego brzmienia czy ekspresji wykonawczej. Są one umiejętnie neutralizowane przez mocno jazzową sekcję rytmiczną, pierwiastki muzyki etnicznej, moduły brzmieniowe wzięte z estetyki rockowej czy piękne melodie, które wyłaniają się niespodziewanie z pozornego hałasu. Efekt finalny powstał w wyniku improwizacji oraz późniejszej obróbki studyjnej. Tworzymy muzykę w czasie realnym i w tym procesie zostawiamy sobie całkowitą swobodę. Nie planujemy docelowej formy. Muzyka, którą nagrywamy w studiu zawsze jest swobodną zbiorową improwizacją. Ostateczną formę tworzę jednak samodzielnie podczas pracy w studiu. Zawsze jest to proces bardzo staranny i czasochłonny – tak przebieg tworzenia przybliża Wojciul.
Podczas sesji, na której powstał album Summa Intuitiva prócz trzonu zespołu przez studio przewinęła się masa gości. To działanie w pełni zaplanowane: Każda nasza sesja nagraniowa to spotkanie z artystami, którzy są dla nas ważni i których podziwiamy. Chciałem, aby w studiu pojawiły się osoby zajmujące się na co dzień różnymi gatunkami muzycznymi, tacy dla których improwizacja jest ważnym elementem twórczości.
Słuchając zawartości płyty i konfrontując ją z tytułem nie sposób uniknąć pytania o wydźwięk całości. Nowa płyta jest podsumowaniem dotychczasowej, ponad 35-letniej drogi w poszukiwaniu indywidualnego sposobu tworzenia muzyki w zderzeniu z sumą intuicji, wrażliwości, doświadczenia i warsztatu naszych wybitnych gości – tak wątek podsumowuje Wojciul.

.png)
.png)
.png)


